Programma
09:00 - 09:15 uur
Verwelkoming en intro
09:15 - 10:00 uur
Keynote - 15 jaar fiscale bemiddeling – een stand van zaken
door Piet De Vos - Voorzitter Fiscale Bemiddelingsdienst
Piet De Vos zal tijdens deze keynote zijn expertise en inzichten delen over de evolutie en impact van fiscale bemiddeling in België. We overlopen kort de belangrijkste mijlpalen van de afgelopen 15 jaar en krijgen meer te weten over de uitdagingen en kansen die deze bemiddelingsdienst biedt.
Een unieke kans om actuele en waardevolle kennis op te doen van een toonaangevende expert binnen het vakgebied.
10:00 - 11:00 uur
Update vennootschapsbelasting - Aangifteplicht | Jaarverslag Rulingdienst 2023
door Yves Verdingh
Yves Verdingh is Head of Tax bij BNP Paribas Fortis en Head of International Tax bij dezelfde bank. Hij stuurt fiscale teams aan in 20 landen. Daarnaast is hij professor aan de HUB/EHSAL-FHS.
Komen tijdens zijn sessie aan bod:
- aangifteplicht van de vergoedingen voor een gebruiksrecht op onroerende goederen
- interessante casussen uit het pas gepubliceerde Jaarverslag 2023 van de Rulingdienst
11:15 - 12:15 uur
Update btw - De (on)zin van de rapporteringsverplichtingen van gemengde btw-plichtigen
door Bart Buelens
Bart Buelens is oprichter van VAT Consult (vat-consult.be) waar hij bedrijven en accountants bijstaat met advies en geschillen inzake btw. Hij doceert btw aan UCLL en de Fiscale Hogeschool en is een veelgevraagd spreker voor btw-seminaries.
Gemengde (en gedeeltelijke) btw-belastingplichtigen moeten sinds kort jaarlijks bepaalde gegevens over hun btw-aftrek meedelen bij de indiening van de btw-aangifte en moeten zich aanmelden bij de fiscus. Er is heel wat te doen geweest en er is nog steeds heel wat te doen over deze verplichting. Afgezien van de praktische beslommeringen (de IT-systemen van de fiscus bleken niet feilloos) waren een aantal standpunten praktisch niet haalbaar. Dit noopte de fiscus ertoe het geweer (meermaals) van schouder te veranderen.
Tijdens deze sessie krijgt u een laatste stand van zaken.
13:30 - 14:30 uur
Update personenbelasting
door Jef Wellens
Jef Wellens is belastingconsulent en fiscaal jurist bij Wolters Kluwer. Hij staat al jaren met beide voeten in de praktijk van de personenbelasting als auteur van diverse fiscale publicaties. Jef bouwde zijn didactische vaardigheden op als fiscaal docent voor verschillende hogescholen, universiteiten en beroepsverenigingen.
Komen tijdens zijn sessie aan bod:
- de hervormde investeringsaftrek in de PB
- vooruitblik op de PB-maatregelen uit het Vlaamse regeerakkoord en de federale supernota
14:30 - 15:30 uur
Actualiteit boekhoud- en jaarrekeningenrecht - Nieuwe groottecriteria vennootschappen | Uitkeringstesten | Boekhouding maatschap
door Patrick Valckx
Patrick Valckx is bedrijfsrevisor - accountant
Een kritisch inzicht in de jaarrekening helpt ondernemers bij het tijdig identificeren van kansen en bedreigingen en bij het toezicht houden op de financiële prestaties van de onderneming. Bovendien gebruiken talrijke stakeholders de jaarrekening als een belangrijke bron om het bedrijf te percipiëren en te positioneren.
Deze sessie geeft u duiding bij recent gepubliceerde rechtspraak en administratieve standpunten op het vlak van boekhouding en jaarrekening, een inzicht in geselecteerde CBN-adviezen en IBB’s, evenals mogelijk geplande wijzigingen in de Belgische en/of Europese regelgeving.
Tenslotte worden interessante topics die de economische beroepsbeoefenaar aanbelangen toegelicht, evenals de standpunten van het ITAA en het ICCI(IBR).
Volgende actuele thema’s zullen behandeld worden:
- Impact van de gewijzigde (verhoogde) groottecriteria op vennootschappen
- Q&A aangaande de uitkeringstesten
- Enkele praktische beschouwingen bij de boekhouding van de maatschap
15:45 - 17:00 uur
Actua-topic - AANGEPAST - “Uw welvaart na het Vlaams Regeerakkoord”
door Pieter Willems
Pieter Willems is advocaat bij Tuerlinckx Tax Lawyers. Naast de algemene fiscaliteit (met advies, bezwaarschriften, ontheffingen …) behartigt hij dossiers in ondernemingsfiscaliteit en commerciële litige. Hij begeleidt ook cliënten bij Fusies & Overnames (M&A) en herstructureringen.
Het Vlaams Gewest heeft verschillende bevoegdheden op fiscaal vlak, waarvan de meest relevante voor de fiscale praktijk het verkooprecht, de erfbelasting en schenkbelasting zijn. Deze sessie brengt de belangrijkste basisprincipes opnieuw in herinnering en tracht een antwoord te formuleren op de vraag:
“Wat mogen we deze legislatuur van de Vlaamse regering verwachten op het vlak van belastingen?”
We doen dit aan de hand van de gepubliceerde teksten van het regeerakkoord. Daar waar de tekst vaag blijft – helaas op vele plaatsen – zullen we toch een inschatting geven op basis van interpretaties en standpunten van Vlabel en de rechtspraak. Zo kunnen we toch enkele belangwekkende tendensen waarnemen.